Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017

Μία νίκη που μπορεί να την κρατήσει στην Α1 βόλεϊ γυναικών πήρε η Ηλιούπολη αφού επιβλήθηκε με 3-1 επί του Πανναξιακού στη Νάξο.
Η αυλαία της 12ης αγωνιστικής έπεσε με ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς στο κλειστό της Νάξου, εκεί όπου ο Γ.Σ Ηλιούπολης κατάφερε να επικρατήσει του Πανναξιακού με 3-1 σετ, κατακτώντας ένα ιδιαίτερα σημαντικό «τρίποντο» για την παραμονή του στην Α1 γυναικών.

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο «ζεστός» στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα με +4 (9-5) με την Ηλιούπολη να ανεβάζει απόδοση και να μειώνει (10-8). Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η Τοτσίδου έστειλε τον ΠΑΟΝ προηγούμενο με +2 (16-14). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με την Γιοβάνη (16-17) και πήρε μια άγρια ομορφιά.
Ένα μπλοκ στην Πότοκαρ, ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ και ένας άσος της Γκλιγκόροβιτς έφεραν την Ηλιούπολη στο 20-23, όμως η νησιωτική ομάδα είχε απάντηση και στα δυο σετ μπολ ενώ προσπέρασε στο 26-25 με την Τοτσίδου για να πάρει το πρώτο σετ με 27-25 (άσος Φρέσκο).
Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη έφτασε πρώτη στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ 6-8 με τον Πανναξιακό να ακολουθεί και να περνάει μπροστά 13-12 έπειτα από λάθος της Γκρέκα για να φτάσει στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (22-22, 23-23) με την Τοτσίδου να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΝ 24-23 αλλά την Γκλιγκόροβιτς να ισοφαρίζει 24-24. Η Σαλούστρου με πλασέ και ένα λάθος των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 1-1 σετ με 24-26 για την Ηλιούπολη.
Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε η ομάδα της Ηλιούπολης στο τρίτο σετ που πήρε από την αρχή προβάδισμα (5-8) το οποίο διατήρησε (15-19) με τον Πανναξιακό –ωστόσο- να μην τα παρατάει και να ροκανίζει τη διαφορά. Ο άσος της Γκρέκα έκανε το 18-22 αλλά η Φρέσκο, μια λάθος επίθεση της Σπανού, και δυο πόντοι από τις Τοτσίδου-Ζακχαίου επανέφεραν στο σετ με 22-22 την ομάδα των Κυκλάδων. Η Σπανού έγραψε το 22-23 ενώ ένα λάθος των γηπεδούχων μαζί με ένα μπλοκ της Σαλούστρου έφεραν με 22-25 την Ηλιούπολη με 1-2σετ.
Ανταγωνιστικό και ανατρεπτικό και το τέταρτο σετ της αναμέτρησης στη Νάξο. Οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα από την αρχή (8-7, 14-12) αλλά με τη Γιοβάνη να δυσκολεύει με τα σερβίς της την υποδοχή του ΠΑΟΝ ήρθε η ισοφάριση 14-14. Αμφότερες οι ομάδες έδιναν «μάχη» για το προβάδισμα με την Ηλιούπολη να έχει μικρό έλεγχο εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων (18-21). Ο Πανναξιακός και πάλι πλησίασε, αλλά η Ηλιούπολη με δικό της σερί έφτασε σε ματς μπολ με τη Σπανού (20-24) για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Γιοβάνη με 21-25.
Πανναξιακός - Ηλιούπολη 1-3
Τα σετ: 27-25, 24-26, 22-25, 21-25
Πανναξιακός ΑΟΝ (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου λ., Γάτση, Ξαγοραράκη, Σεφεριάδου
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου λ. Ματσούκα, Τσουμήτα